Միջազգային խաղաղապահների մեխանիզմների կիրարկման ուղղությամբ որեւէ առարկայական քայլեր կատարվե՞լ են. Լիլիթ Ստեփանյանի հարցն Արարատ Միրզոյանին
Հոկտեմբերի 5-ին կայացած Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը, նշելով, որ ՀՀ ԱԳ նախարարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ Ադրբեջանի սահմանային միջադեպերից խուսափելու ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկն էլ կլինի միջազգային խաղաղապահների մեխանիզմների կիրարկումը, Արարատ Միրզոյանից հետաքրքրվել է, թե արդյո՞ք այս ուղղությամբ մեր գերատեսչության կողմից որեւէ առարկայական քայլեր կատարվել են:
«Կա համընդհանուր ընկալում, այդ թվում եւ միջազգային դերակատարների շրջանում, որ միայն ագրեսիայի հետեւանքների վերացումը, ադրբեջանական զորքերի ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերումը եւ ընդհանուր խաղաղության պայմանագրի կնքումը դեռեւս բավարար երաշխիքներ գուցե չստեղծեն եւ հավելյալ երաշխիքներ պահանջվեն: Օրինակ՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին որեւէ միջազգային մոնիթորինգային, դիտորդական կամ որեւէ այլ մեխանիզմի առկայություն պահանջվի: Սա գործիքակազմի այլ գործիքներից մեկն է, որ քննարկվում է»,- ասել է  ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:

Lilit Stepanyan’s Question to Ararat Mirzoyan: Have any substantive steps been taken in the direction of the implementation of international peacekeeping mechanisms?
During the National Assembly-Government Q&A held on October 5, the MP Lilit Stepanyan, noting that the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia repeatedly stated that one of the most effective ways to avoid border incidents of Azerbaijan would be the implementation of international peacekeeping mechanisms, asked Ararat Mirzoyan whether our department has taken any substantive steps in this direction.
“There is a general perception, including among international roles, that only the elimination of the consequences of aggression, the withdrawal of the Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the conclusion of a general peace treaty may not create sufficient guarantees and additional guarantees may be required. For example, the presence of any international monitoring, observation or any other mechanism on the Armenia-Azerbaijan border is required. This is one of the other tools of the toolkit that is being discussed,” the RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan said.